29 Mart 2006

Güneş Tutulması...


Biraz önce kattaki yaklaşık 25 kişiyle bir curcuna havasında izledik güneş tutulmasını, buranın resmi havasını gayri resmi bir hale getirerek :) Antalya ve Ordu'nun gün ortasında 3-4 dakikalığına kapkara olduğunu gördüm. Düşünsenize güneş tutulmasından falan haberi olmayan bir köylü tarlada çapa yaparken gün ortasında etraf birden kararıyor, şok edici bir durum :) Aklından kimbilir neler geçmiştir o anda.
Tarihte de insanlar bu olayın şokunu yaşamışlar.MÖ Medlerle Lidyalılar arasındaki bir savaşı engellemiş güneş tutulması.Çin'de ejderhanın güneşi yemesi olarak düşünülen güneş tutulması, Mısır'da kötü kalpli yılanın güneş tanrısı Ra ile kavgası olarak açıklanmış.Vietnam'da bir kurbağanın marifeti olduğu inanılan tutulmaya ,Güney Amerika'da kara bir jaguarın neden olduğu düşünülmüş.Kızılderililerde tutulma ay ile güneşin savaşı olarak tanımlanırken,Mezepotamyalılar tutulma anında yaktıkları meşalelerle güneşi tekrar parlatmaya çalışmışlar...
Sonuçta insan aklının algılayamadığı, nasıl oluyor da oluyor dediği yüzlerce doğa olayından biri bu da.Doğanın mucizesi işte...

3 yorum:

. dedi ki...

CANIMCIM,
MERAK ETTİKLERİMİ YAZMIŞSIN:) SAĞOL, EVET AMA MUCİZELER ARTIK GÜZEL YÖNDE OLSUN İNŞALLAH..ARTIK GÜZEL OLAYLAR OLACAK, MESELA BEN İŞE GİRECEĞİM..NASILDA ÇARPITTIM HEMEN :))
SAVAŞIN SONA ERMESİ GÜZEL CİDDEN , UMARIM KÖTÜ OLAYLARDA SONA ERER..

nimetpamuk dedi ki...

peki bu kadar iyi de niye en ufak tehlikede tabani yağlayan hayvanlar ortadan yok oluyorlar crescent hanim:)))))) yok yok ben tutulmayi sevmiyorum.

nimet
bu arada acilmis blog sayfasi. bizim server kafalari aynı mı ne:))))

KUGUU dedi ki...

Merhaba CRESCENT,

Blogunu gezdim simdi ve oncelikle hemen soylemeliyimki yaptıgın takilarina bayıldım, ellerine saglik.

Ben hala yazamiyorum biliyor musun:))

Tanistigimiza memnun oldum Ankarali.
Kuguboynu:)