28 Ağustos 2007

Sanatsal Faaliyetlerim, DIY ...

Bir kaç yıl önce kardeşim için yaptığım bazı eserlerim(!) vardı. Ancak o zamanlar gerekli gereksiz herşeyin fotoğrafını çektiğim bir dijital makinam yoktu ve onları resimleyememiştim :) İstanbul'a gidince o işi de aradan çıkardım ve onların fotoğraflarını da arşivime ekledim.
O zaman iyi uğraşmışım bunlarla, bazıları gerçekten çok zaman ve sabır isteyen çalışmalar ama ben hepsini büyük bir zevkle yapmıştım.Buyrun bakalım :)



Düz cam vazonun yüzeyine cam boncuklar yapıştırdım, üst tarafına simli boyutlu boya ile yuvarlak kontür çektim. İçine de bu kibar laleleri yerleştirdim.

Bu bardakları mumluk ve vazo olarak düşündüm. Fimo hamurundan küçük kare parçalar kesip üzerine kesme boncuklarda ekleyerek ara ara yapıştırdım, diğer araları da cam boyası ile renklendirdim.Sonra fimoların kalıcı olması için 130 derece de bardakları fırınladım ve en son olarak da fimo'ların üzerini vernikledim.


Düz bir cam olan bu vazo ve şekerliği önce buzlu cam boyası ile boyadım ve buğulu görünümü elde ettim. Bu öyle kolay bir şey değil , her taraf da eşit görünüm elde etmek için özen göstermek gerekiyor, iki kat boyadım ve her kat arasında birer gün kurumasını bekledim. Sonra inci beyazı boyutlu boya ve altın yaldızlı sticker ile süsledim.

Bu dondurmalığın üst tarafını yine buzlu cam boyası ile boyadım. Sonra vazo ile ikisini fimo hamurundan yaptığım karışım ile kapladım.Yine 130 derece de fırınladım ve soğuduktan sonra böyle parlak gözükmeleri için fimo verniği ile vernikledim.



Bu tepsiyi önce kırmızı akrilik boya ile iki kat boyadım, sonra desenleri dekopaj yaptım (yapıştırdım). Kenarlarına sarı yaldızlı parmak boyası ile kontür çektim. En son olarak da yat verniği ile iki kat vernikledim ki suya daha dayanıklı ve parlak olsun diye. Bu tepsinin ayrıca ayakları da var, sehpa olarak da kullanılıyor.


Bu da büyük ve şık bir ayna.Yine kırmızı boyandı, yaldızlı boya ile kontür çekildi, seramik çiçeklerle, yapraklarla , cam boncuklarla ve boyutlu boya ile süslendi.



Bu şirin sepeti patina tekniği ile rengarenk boyadım. Bir yüzü sarı, diğeri yeşil, sapı mavi, içi kırmızı ve her yüzeyine resimlerle dekopaj yaptım. Boyutlu yaldızlı boya ile süsledim, en son olarak da vernikledim.

Bu çok hoş ve kibar bir mücevher sandığı oldu. İçi mücevherlerle dolu olsaydı daha güzel olacaktı ama neyse :) Eflatun beyaz tonlarında patina tekniği ile boyadım, kenarlara gümüş renkli yaldızlı boya ile kontür çektim, kapak kısmına da bu resmi dekopaj yaptım, dış hattını da inci beyazı boyutlu boya ile nokta nokta belirledim, en son olarak da tabi ki vernikledim.


O zamanlar daha müsaitmişim, daha hevesliymişim ki bütün bunları ve daha başkalarını yapmışım. Şimdi olsa daha zor, bir kere ben boyaları ortaya çıkardığım zaman iki zuzu benden önce oturuyor masaya "biz de boya yapacağız" diye :)
Ne demişler "Yapılmış olan kâr'dır". Yoksa dememişler miydi? Dememişlerse de ben diyorum! :)

9 yorum:

Verze dedi ki...

amerikali bir arkadasim turkiyedeki cam sanatini gormek icin coloradodan buraya gelmisti..seninkileri gorse bayilirdi..
harikalar,..
cheers,

CRESCENT dedi ki...

Verze,
Çok hızlısın, ben daha düzeltmeleri yaparken bi baktım bir yorum var :)
Şimdi, Türkiye'deki cam sanatını görmeye BURAYA gelmişti derken, Türkiye mi, Germany mi? :))

Menapoz Abla dedi ki...

ay bayıldım hepsine ayrı ayrı güzeller ama en cok buzlu cam boyasıyla yapılmış olanı çok beğendim..
ellerine sağlık..yaplımış yapılmıştır..hepsi de işe yarar bişey olmuş ömürlük kullanılır bunlar..inş senin minişler de anneleri kadar marifetli olur;)

Adsız dedi ki...

neler yapmışsın yahu,
anca bu kadar yetenekli olunur :)
hepsi süper olmuş, bayıldım
Aa

Gamzeli dedi ki...

Tek kelime ile harika bence...Bakmaya doyamadım..Ellerine sağlık canım...

KUGUU dedi ki...

CRESCENTcgm ben sana bosuna ilk gunden ZARIFE adini takmamisim. herbiri birbirinden guzel hepsi cok zarif.
kesinlikle yeteneklisin- takilarinda dahil.
hepsini cok sevdim ama kirmizi tepsiye bayildim diye de ayrica belirtmek istedim:))

umar dedi ki...

Sen ne marifetli kadınsın yahu :)Çok beğendim.Devam etmeni tavsiye ederim eserlerinin altına isim, tarih yapılış amacı yazıyormusun? ya da hediye edeceğin insana iki çift söz.

Age35 dedi ki...

Çok zevkli çok şık,ellerine sağlık..

CRESCENT dedi ki...

Menapoz abla,
Aa,
Gamzeli,
Kuguu,
Umar,
Age35

Hepinize çok teşekkür ederim beğeni dolu sözleriniz için:)

Umar tavsiyeni dikkate alacağım :)